Muzeum LEGO – podívejte se, kam vyrazit

Muzeum LEGO – podívejte se, kam vyrazit.jpg
Stavění z LEGO kostek je vášeň a zábava, které se jen tak něco nevyrovná. Ale něco je ještě lepší. To když se z radosti nad svými výtvory můžete podělit se spřízněnými dušemi a podobně nadšenými fanoušky. Kde? V muzeu LEGO.

Proto jako houby po dešti v Česku rostou soukromé výstavy a expozice. Jsou součástí zábavních parků a velkých obchoďáků, kde si děti mohou hrát, zatímco rodiče nakupují. A fungují jako klasická muzea, kam jdete pouze kvůli LEGO stavebnicím a kde se můžete hodiny a hodiny věnovat jen sami sobě a své vášni pro tuto hračku. Kde začít?

LEGO kostkománie

Foto: ujizdimenakostkach.cz

O prázdninách a na Šumavě, kde se letos konala letní Kostkománie. V Lipně, v zábavním parku, bylo celé léto ke spatření na 50 staveb, 250 modelů a dohromady 7 000 000 kostek LEGO. Návštěvníci interaktivní výstavy tak viděli model zámku v Lednici, chrámu sv. Barbory z Kutné Hory, romantické Červené Lhotky, Karlštejna, Českého Krumlova nebo vysílače na Ještědu. A taky nerealizovanou Chobotnici – Národní knihovnu a město Minas Tirith z fiktivního království Gondor. Protože velká část modelů byla věnována filmovým hrdinům – z Pána Prstenů nebo Harryho Pottera. Uvidíme se na Lipně za rok? Něco nám říká, že ano :).

Muzeum LEGO Praha: nejstarší a největší

Co se do počtu vystavených exponátů týká, tak je to skutečně tak. Za sebou nechalo i proslulé LEGOLANDy v Dánsku nebo Anglii. Najdete tam totiž více než 2 500 modelů. Aby se vám z nich nezatočila hlava, jsou rozděleny do 25 expozic: křižují v nich vesmírné koráby ze Star Wars, objevíte v nich kouzelný svět Harryho Pottera nebo Indiana Jonese. A samozřejmě na jednom místě najdete slavné světové i české památky, které si tak prohlédnete během jediného dne i bez zdlouhavého cestování. Muzeum najdete v Praze na Národní ulici 362/31 a má otevřeno po celý týden. „A to musím až do Prahy?“ ptáte se. Nemusíte :).

Liberecké muzeum LEGO

Liberecká radnice z LEGO kostek [foto: genusplus.cz]

Muzeum LEGO má i Kutná Hora, Liberec a další města

Že nemusí být muzeum jen zšeřelé místo, kde mezi vitrínami bloudíte kolem letitých exponátů, dokazují i v mimopražských pobočkách: v Liberci v obchodním domě Plaza (s modelem liberecké radnice ze 100 000 kostek) a v Kutné Hoře (model z Kostnice z 50 000 kostek. Ochuzena nejsou ani další města: Špindlerův Mlýn (v Bedřichově s metrovým modelem Eiffelovky) a Jeseník (kde na vás v Priessnitzových lázních čeká třeba robot R2-D2, kterého tvoří na 20 000 kostek). Podobně jako v Praze, mají i pobočky otevřeno od pondělí do pátku.

A nakonec do muzea LEGO v Táboře

Tábor je specifický tím, že jeho muzeum je založeno na soukromé sbírce jedné sběratelky, které její poklady doslova a do písmene přerostly přes hlavu. V historickém domě na Špitálském náměstí č. 275 najdete nejen současné řady stavebnic jako LEGO Architecture a LEGO Technic, ale i první plastové modely z lisovaných hmot staré přes půl století a dokonce i ještě starší hračky dřevěné.  A nechybí samozřejmě ani ukázky toho, co z LEGO postavíte: model vily prezidenta Beneše, Socha Svobody, Tower Bridge. A kdy do Táboru můžete vyrazit? O prázdninách každý den, po zbytek roku o víkendu a státních svátcích, pro školy apod. kdykoliv po telefonické domluvě.