Výstava Svět stavebnic a kostek ukáže předchůdce stavebnice LEGO

Výstava Svět stavebnic a kostek ukáže předchůdce stavebnice LEGO.jpg
Kdo si hraje, nezlobí. A kdo i v dospělém věku v sobě najde chuť hrát si, v tom je ještě alespoň kousek malého nezkaženého dítěte. Pro všechny malé i velké děti je v Brně, Letohrádku Mitrovských, připravena výstava, kde si všichni mohou svou chuť ke hře „otestovat“.

Od papíru, dřeva a kamene po LEGO

Od září do závěru listopadu je tam pro vás připravena výstava o historii stavebnic. A když historie, tak skutečná historie. Od úplného stavebnicového „pravěku“ po současnost. Výstava založená na soukromé sbírce manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou tak ukáže stavebnice od poloviny 19. Století, moderní hračky z meziválečného období, nechybí legendární Merkur a samozřejmě ani stavebnice LEGO.

lego_old

Obr: než přišlo na svět LEGO

Na výstavě tak uvidíte nejen české, ale i hračky rakouského a německého původu. Od jednoduchých papírových skládaček, dřevěných mechanismů po složitější železné dílky. Raritou jsou kamenné hračky, systémy, umožňující stavbu domů, budov majících původ v Orientu i středověkých hradů. A současnost? Ta patří plastům a kostičkám LEGO.

LEGOLAND Brno? Skoro :)

A co se ve světě stavebnic děje teď? Hlavní roli hraje, jak jinak, LEGO. Velkou část expozice tedy zabral putovní projekt Svět kostiček, jehož autorem je Ing. arch. Petr Šimr. Svět kostiček se skládá z mnoha exponátů poskládaných z půl milionu dílků této slavné stavebnice. Slova o českém LEGOLANDu tedy nejsou nijak nadnesená.

malý LEGOLAND Brno

obr: malý LEGOLAND Brno

Uvidíte LEGO město, zábavní park s kolotoči, periferii města, nádraží s kolejištěm s moderními vlakovými soupravami a technickými vozidly a dalšími modely z řady LEGO Technics. Atraktivní částí jsou i filmový hrdinové sestavení z kostiček, Máte rádi rodinku Simpsonových, LEGO Star Wars nebo Krotitele duchů? Najdete je tam všechny. A to není vše.

LEGO v čase

Všichni fanoušci LEGO budou u vytržení z ukázek historických stavebnic, které naznačí, jak se tato nejslavnější světová hračka během let esteticky a proporčně vyvíjela. Prohlédněte si tovární sety sdružení v tematických celcích a uvidíte celou historii stavebnic LEGO – doslova na jednom místě. Prostě ke koukání je toho na výstavě opravdu moc, až dostanete chuť si také trochu zastavět.

obr: celé město z LEGO

obr: celé město z LEGO

(Nejen) pro děti je proto připravená herna se stavebnicemi LEGO DUPLO a LEGO Classic, kde si každý může svoje stavitelské schopnosti otestovat. Tak co vy, kdy půjdete?

Kdy, kde a za kolik

  • Výstava trvá od 10.9. do 27.11.2016, od úterý do neděle v 10 – 16 hodin.
  • Výstavu najdete v Letohrádku Mitrovských na Veletržní 19 v Brně.
  • Cena lístku je: 90 Kč pro dospělé, 65 Kč pro seniory a VŠ studenty, 60 Kč pro středoškoláky, 50 Kč pro žáčky, 25 Kč zaplatíte za děti ve věku mateřské školky.

Pozor na svatby

V Letohrádku Mitrovských se často konají svatby, kdy je pak výstava dočasně zavřená. V době zveřejnění článku aktuální termíny svateb jsou:   24. 9. od 11.30 do 15.00, 27. 9. od 11.30 do 13.00, 1. 10. od 11. 30 do 13.00, 8. 10. od 11.30 do 13.00 a 15. 10. od 13.30 do 15.00.

Kontakt, co se vám bude hodit