V LEGO slavili 60 let. Kdo sfoukl svíčky na dortu?

lego-kostky-ico.jpg
Věřte nebo ne, pomyslný dort s šedesáti svíčkami patřil té největší LEGO klasice: úplně normální plastové kostce.

Ono se řekne – obyčejná kostka z barevného plastu, která má vylisované prohlubně a osm kolíků ve dvou řadách, které do výlisků přesně pasují. Taková banalita. Jenže LEGO kostka tu přitom je beze změny už šest desetiletí. Tak jednoduchá, až je to prostě geniální. Ale nemylte se. Nedílná součást každé pořádné LEGO stavebnice se neobjevila jen tak.

Za jejím tajemstvím stojí desítky let pokusů, zkoušení slepých uliček i střídání tvarů a materiálů (nejstarší stavebnice byly dřevěné). Slavný Ole Kirk Kristiansen, který LEGO založil, nejprve přišel v roce 1949 s první variantou kostek, kterým se ještě LEGO vlastně ještě ani neříkalo. To přišlo až s modelem, který přišel o pár let později (1952 – 53). Ale stále to nebylo ono.

LEGO kostky a patent
Patent na LEGO kostky

Dalším vývojem a hodinami vyplněnými stavěním, stavěním a zase stavěním se konečně v roce 1958 dospělo k tomu, co považujeme za moderní LEGO kostky: umožňují staticky pevné napojování i u složitějších a větších staveb a jsou univerzální a snadno zaměnitelné napříč všemi stavebnicemi. Cesta k nejpopulárnější dětské stavebnici a možná i hračky byla objevena.

Video: v LEGO slavili obří kostkou

 

Zkoušet zjistit počet vyrobených kostek je jako zkusit spočítat počet lidí. Marná práce. Ale budou jich miliardy. Daleko důležitější je kulturní dopad LEGO kostek a jak měnily svět: otisk jejich osmi kolíčků najdete v architektuře (přečtěte si o LEGO domu), v gastronomii (podívejte se, kde si dáte LEGO burger) i v módě (vyrazili byste na ples v LEGO šatech?).