To bude party: LEGO minifigurka slaví 40 let

lego-minifigure-40-ico.jpg
Dnes si stavebnice LEGO bez figurek nedokážeme představit. Přesto doba „předminifigurková“ byla. Ikonický panáček ke stavebnicím přidal až v roce 1978.

Ne, že by stavebnice LEGO před tímto rokem zobrazovaly pustinu. „Protominifigurky“ existovaly. Ale byly jiné než dnes. Sice stejně velké, ale topornější. Nemohly se dost dobře hýbat a planetu LEGO nezalidnily. Člověk nového typu se objevil až v roce 1978. A byl stejný jako dnes: měl hlavu, trup, paže, ruce ve tvaru klepítek, stehna a nohy. A neposedný účes a typický nikdy nekončící úsměv.

Zatímco dřív LEGO Minifigurky  byly vyloženě jen doplňkem stavebnic, staly se později cílem samostatného zájmu sběratelů a vůbec všech, kterým LEGO nedá spát. Jakkoliv dnes prakticky každý set obsahuje alespoň jednoho panáčka nebo dva, žije svět minifigurek dávno vlastním životem.

 

LEGO castle a minifigurky

LEGO „hrad“ byla jedna z prvních stavebnic s minifigurkami

 

Ovlivnily design, hrají hlavní roli ve filmech, píší se o nich knihy, malují obrázkové seriály. Figurky mění i módu. Na druhou stranu dříve minifigurky představovaly většinou jen profese. Později se k nim přidaly i charaktery (typicky série LEGO Friends) a licencované postavy z filmů, videoher a komiksů.  

Pár LEGO zajímavostí:

  • Za figurku seriálové postavičky Mr. Gold si na sběratelské burze připravte v přepočtu  na koruny alespoň 25 000. I tak vás někdo spíš přeplatí.
  • 50 variant  v LEGO vymysleli, než byli s prototypem minifigurky spokojeni.
  • Policejní LEGO Set 600 byl první, který minigigurku obsahoval. Aby se ostatní panáčci narodili do řádného světa, dohlížel na něj policista.
  • 7,447 miliardy lidí je na světě. Kolik je minifigurek? Možná ještě víc: v roce 2006 podle wikipedie bylo na světě přes 3,7 miliard plastových panáčků.

 

Zalidni si LEGO :)