Moderní Sysifos seká nekonečný trávník

moderni-sysifos-seka-nekonecny-travnik-ico.jpg
Češi milují na krátko střižené trávníky a této zálibě věnují přes jaro a léto desítky hodin. A tak se chatařské kolonie a chalupářské osady pravidelně o víkendu rozezní ryčným bzukotem travních sekaček a vyžínačů.

Nakolik tento víkendový rituál připomíná bájného Sysifa, který jako svůj osud před sebou marně a na věky věků tlačí do kopce kámen? Určitě jistou podobnost mezi starověkým hrdinou a údělem obyvatelů anglosaských předměstí viděl jeden z nejzábavnějších a nejvynalézavějších LEGO stavitelů Jason Allemann známý jako JK Brickworks. Jak příběh jeho mechanického LEGO Sysifa 21. století začal?

 Jason viděl video studia Disney, které vysvětlovalo zákonitosti pohybu mechanických hraček. A které tak umožnilo i laikům podobné hračky konstruovat a rozpohybovat. Na základě videa vznikla Jasonova kinetická LEGO socha Sysifa valícího před sebou kámen:

Video: LEGO Sysifos

Jak se ale Sysifovi dostala do rukou sekačka? Model mechanické sekačky z LEGO kostek sestrojil jiný mistr stavění – Josh DaVid. Ten řešil, jak z LEGO stavebnice postavit iluzi stroje, který trávu skutečně poseče a nechá ji za sebou v úhledných hromádkách. Nakonec přišel na systém dvou pásů, které rotují stále dokola, dokola, dokola a dokola…

Video: LEGO sekačka

A právě to nekonečné opakování se a vracení neposečené trávy Jasona inspirovalo ke spojení obou mechanismů. A moderní Sysifos, který žne nedozírné lány trávníku, mohl vyrazit na svou nikdy nekonečnou směnu.

LEGO předměstský Sysifos