LEGO testuje stavebnice pro nevidomé

lego-testuje-stavebnice-pro-nevidome-ico.jpg
Nebylo by to LEGO, aby nepřekvapilo další inovací. K té poslední ji motivovaly příběhy lidí, kterým osud nachystal opravdu velkou výzvu. Tentokrát je to totiž stavebnice, která všem s nějakým zrakovým omezením pomůže s výukou čtení a se základní matematikou. Ptáte se jak?

LEGO stavebnice pro nevidomé

Každý, kdo držel v ruce kostku LEGO, si nemohl nevšimnout, že drobné oblé výlisky, které jednotlivé dílky napojují, nápadně připomínají Braillovo písmo. To funguje na principu 2 x 3 bodů vyražených do obdélníku v pevném materiálu – čte se tedy pomocí hmatu. A od obdélníku se šesti body je ke klasické LEGO kostce už docela blizoučko, ne?

Nová stavebnice pro slabozraké a nevidomé proto přináší kostky, které mají spojovací výrůstky uspořádané právě podle písmen (a číslic) v Braillově „abecedě“. Přestože tyto LEGO kostky mají méně spojovacích komínků, jsou s klasickými dílky plně kompatibilní. Ale liší se ještě v jednom detailu.

 

 

„Braillovo“ LEGO má na sobě i odpovídající znaky běžných číslic a písmen. Proto na 250 typů těchto kostek umožní společnou výuku nebo hru všem lidem – žákům, učitelům, rodině i kamarádům. Zajímavostí je, že na vývoji se už od roku 2011 podílely charitativní organizace, které se snaží osoby s různým postižením lépe do společnosti zapojit. Právě tyto organizace (především ze skandinávských zemí, Británie a Brazílie) i pomáhají s testováním.

Pomůže nová LEGO stavebnice s výukou Braillova písma? Dozvíme se v roce 2020, kdy se stavebnice dostanou na běžný trh. Každopádně už teď můžeme dát za takovou iniciativu palec nahoru.