LEGO: budoucnost stavebnic bude… ekologická

LEGO budoucnost stavebnic bude… ekologická.jpg
Co se vám vybaví, když se řekne LEGO? Víme, budou to stovky zážitků a emocí. A určitě mezi nimi bude jedno slovo – proměnlivost. Nebo variabilita. LEGO je prostě jako živý organismus, co se neustále mění a vyvíjí. A nejpozději v roce 2030 se změní i úplný prazáklad LEGO stavebnic – kostka.

Hrklo ve vás, že změní svůj tvar nebo velikost? Toho se bát nemusíte. Určitě nebude jiné ani to, že kostka LEGO bude krásně barevná, jen tak nezesvětlá na slunku a když na ni šlápnete, zabolí vás to. Pořád bude pěkně odolná. Co tedy bude u LEGO kostky jinak? Samotný základ – její materiál.

LEGO kostky

LEGO patří ke společensky uvědomělým firmám. A majitelé největšího světového výrobce hraček dobře vědí, že prodané milióny a milióny plastových kostiček (ročně cca 60 000 000 000) přinášejí nejen spoustu radosti, ale znamenají i vážný problém. Ekologická stopa stavebnic LEGO je prostě příliš velká. Plast, používaný na stavebnice i na obaly, není recyklovatelný. A to u moderní firmy 21. století není možné.

LEGo investuje do budoucnosti

Že i fanoušci LEGO silně vnímají ekologické problémy, dokázala kauza Shell, kdy LEGO po 50 letech spolupráce dalo těžařům vale. Důvod? Chystaná těžba v Antarktidě a její ekologická rizika. A také hrozba, že se spojením s Shell LEGO ztratí pro globální firmu to nejcennější – dobrou pověst. Podívejte se na video, které fanoušky LEGO zalarmovalo.

Video: LEGO – everything is NOT awesome

 

LEGO také investovalo do vlastních větrných elektráren. A svou budoucnost tedy LEGO vidí bez klasických plastů jako akrylonitryl… prostě zkráceně z ABS. Na výrobu nového materiálu firma dala rovnou miliardu dánských korun. Co za ni chce získat. Materiál, ne nutně bio plast (vyrobený z biomasy), který si zachová pevnost, trvanlivost a snadnou zpracovatelnost. A k nim získá možnost recyklace.

Bude to velká výzva. Ale velké výzvy má LEGO přece ve svých genech zakódovány už od úplných počátků.