Jak roztřídit 2 tuny kostek LEGO v garáži?

jak-je-roztridit-2-tuny-kostek-lego-v-garazi.jpg
Možná to taky znáte: vaše dítě vysype z krabice LEGO na podlahu a začne si hrát. O nějakou tu minutu později ale dětskou pozornost upoutá něco jiného a vy musíte hromádku kostek nějak roztřídit zpátky do krabice. A teď si představte, že LEGO kostek bude na 2 metrické tuny.

Kde se vlastně 2 tuny LEGO vzaly?

2 tuny vážicí problém začal u fanouška LEGO Jacqua Mattheije nenápadně. Jako dítě „zdědil“ kostky po svém strýci, který se stěhoval za studiemi. Sbírku stavebnic sám Jacques doplňoval, aby ji předal svému bratrovi. I ten LEGO propadl (jak jinak) a neustále se rozšiřující kolekci kostek začaly spravovat Jacquovy děti. A ani ty nezahálely a 2 tuny dílků LEGO stavebnic byly na světě. A taky problém, jakým způsobem celou kolekci prodat. Respektive protřídit a pak prodat.

LEGO sem, LEGO tam

A tady je jeho řešení: Jacques si sám nachystal počítačový program a hardwarovou část: na pásu pomalu jedoucí kostky jedna po druhé procházejí senzory, které hodnotí typ kostky, její barvu, zda je LEGO dílek špinavý, poničený nebo že ztrácí barvu. A samozřejmě, zda jde vůbec o pravou LEGO kostku a zda se mezi stavebnice nezamíchala nějaká nevlastní sestřička. Pro zajímavost: Jacques evidoval přes 38 000 variant a přes 100 odstínů barev. 

Video: třídička LEGO v praxi: