CTRL – ALT – DELETE! A LEGO počítač už jste viděli?

lego-pocitac-macintosh-ico.jpg
Pokud si čtete tento článek, tak si ho s jistou pravděpodobností čtete na počítači. A teď si představte, že byste si článek o LEGO četli z počítače, který je udělaný právě z kostek LEGO! Že nevěříte?

Půvab stavění z LEGO kostek je mimo jiné právě v tom, že hranice nemožného se posouvají. Respektive, jsou tak relativní, že už je dávno žádný fanoušek LEGO stavebnice nevidí. Chcete postavit naleštěný sporťák Ford Mustang? Super, pojďme na to! Chcete postavit vesmírnou loď a odletět s ní na Mars. OK, ruku na srdce: to ještě asi nepůjde. Zatím. Ale proč by nešel funkční model počítače?

Právě to napadlo stavitele LEGO Jannise Hermannse, když… Když se svými dětmi stavěl z LEGO. Dodávka a vozítko Segway jejich ambice neuspokojily. A pak si Janinis vzpomněl na počítač, na kterém hrál v roce 1990 porvé počítačové hry. Macintosh 128K z roku 1988„Můj starý Mac? Tak to by šlo!“

Takže vzor máme, jak ale počítač postavit?

Berlínský programátor začal tím, že k modelu počítače objednal jeho tvář: ultratenkou „papírovou“ obrazovku – 2.7 inch e-paper display. A kolem ní začal budovat prototyp. Z klasických barevných LEGO kostek.

Výsledek dopadl nějak takto:

LEGO počítač Macintosh – prototyp

Jak vidíte, barvy modelu moc nepřidaly. A co ty proporce...?

Jannis si stáhl program LEGO Digital Designer a pomocí něj si tvar počítače vymodeloval.

I při použití LDD mu bylo jasné, že aby zasadil obrazovku do kostek opravdu pevně, bude muset do plastu říznout malou frézou.

Au!

Taky vás z toho až zabolelo? Pojďme raději dál. Kostky v krásné uniformní šedé se mu nakonec přes stránku LEGO podařilo objednat – v kompletní sadě. A počítačovou sestavu máme pohromadě. Tedy vlastně ne: ještě jí chybí mozek. Tím se stal jednodeskový mikropočítač Raspberry Pi o velikosti kreditky. Zapojení a drátování necháme odborníkům. Nás zajímá, že model počítače funguje. A tady je výsledek (více obrázků):

LEGO počítač Macintosh

 

Jako živý, ne :D?

 

Co si z LEGO poskládáte vy?