Aby laboratorní maso vypadalo jako maso. Díky LEGO

aby-laboratorni-maso-vypadalo-jako-maso-diky-lego-ico.jpg
Vědci mají pověst nepraktických podivínů. To ale není pravda, tihle prokázali notnou porci hravosti a improvizace. Když totiž vědci z alabamské univerzity „pěstovali“ v laboratoři maso, pomáhaly jim LEGO kostečky. O pokusech napsal časopis Fooda & wine.

Power Functions z LEGO Technics pomáhá vědcům

LEGO ve službách vědců [foto: www.foodandwine.com]

Pokusy s laboratorní výrobou masa tu jsou desítky let. Výsledky ale stále nejsou uspokojivé. Je to sice maso, ale jako maso to laboratorní nechutná a často ani nevypadá. Aby maso ze zkumavky vypadalo přirozeně, musí mít „masovou“ strukturu. A to je u laboratorního masa problém. Aby bylo laboratorní maso mělo ve svém řezu strukturu třeba jako steak, musí buňky z laboratorně pěstovaného masa růst strukturovaným způsobem – pomocí „lešení“. A zde pomáhají díly stavebnice LEGO.

Pro přeměnu škrobových vláken na lešení, na kterém proteinové buňky laboratorní svaloviny rostou a získávají svůj tvar, bylo zapotřebí speciální elektro zařízení. Nemohl proto být použit vodivý materiál, a tak si vědci vzpomněli na LEGO motory a jiné mechanické plastové dílky z této stavebnice (Power Functions z LEGO Technics). 

Ruku na srdce, od doby, kdy si v obchodě koupíme k nedělnímu obědu řízek, který „vyrostl“ v laboratoři, nás ještě pár let dělí. Ale až si na něm budete pochutnávat, vzpomeňte si, že někdy na počátku objevů stála i stavebnice LEGO.

 

Vyzkoušejte Power Functions